25 marca 2013

Prywatyzacja zysków, uspołecznienie strat

To co dzieje się na Cyprze nie jest wcale jakąś nowością.
Powiem więcej. To nie jest wymysł ostatnich pięciu lat. Rzecz sięga dużo głębiej i nie jest bynajmniej wymysłem trockistów - maoistów - socjalistów ze strefy euro, ale najbardziej kapitalistycznych kapitalistów jakich świat widział czyli "biznesmętów" z USA.

Cała zabawa ma kilka elementów. Oto one
1. Gra w permanentny dług
2. Gra w rolowanie długu
3. Gra w podbijanie stawki
4. Gra w przedłużanie terminu spłaty
5. Gra w chronienie społeczeństwa
6. Gra w gwarantowaną spłatę
7. Rozkwit mimo upadłości
8. Gra w ubezpieczenie depozytów

Analogiczne do zdarzeń, które miały miejsce, i nadal się dzieją, w Europie występowały w USA dobre czterdzieści lat temu.
Firma o nazwie PENN CENTRAL, którą można w chwili obecnej obserwować jako AMTRAK (przewozy osobowe) i CONRAIL (transport towarów).
Rok 1970 Penn Central jest zadłużona po uszy we wszystkich bankach, które mogły udzielić pożyczek.
Te banki to Case Manhattan, Morgan Guaranty, Manufactures Hanover, Firs National City, Chemical Bank oraz Continental Illinois.
Sytuacja jest taka, że władze tych banków de facto sprawują zarząd nad PENN CENTRAL. Wszystkie decyzje, które doprowadzają do upadku są podejmowane przez zarząd, czyli przez banki.
Aktywa firmy zostały wyprowadzone do innych firm, natomiast zewłok nie posiadający żadnej wartości został pozostawiony innym niż bankierzy akcjonariuszom czyli społeczeństwu.
Żeby być uczciwym należy dodać, że CONRAIL został ponownie sprywatyzowany w 1987 i jest płatnikiem podatku, natomiast AMTRAK jest nadal odbiorcą dotacji.

Lista przedsiębiorstw w USA, które są analogicznymi "beneficjentami" pomocy publicznej jest niezwykle ciekawa.

Chrysler, Lockheed - Martin, miasto Nowy Jork, Federalna korporacja ubezpieczeń depozytowych, Unity Bank, Commonwealth Bank of Detroit, First Pennsylvania Bank, Continental Illinois.
Schematy są różne, ale zawsze przebiją dwa elementy. Ryzykowne, lub wręcz głupie inwestycje, na których zarząd i główni udziałowcy zarabiają krocie, a gdy dochodzi do upadku to pojawia się jak refren jedno zdanie: "To za duża firma aby mogła upaść", "nie można dopuścić do niepokojów społecznych".
I wtedy następuje "uspołecznienie" strat, które rozłożone na jednak dosyć pokaźną liczbę obywateli USA jest właściwie przez tych obywateli niezauważalne. To "uspołecznienie" strat odbywa się poprzez ukryty podatek - czyli przez inflację.


Powyższy tekst jest pewnym skrótem z jednego z początkowych rozdziałów książki G. Edwarda Griffina pod tytułem "Finansowy potwór z Jekyll Island". Jak łatwo się domyśleć, książka ta nie leży na półkach w księgarniach. Najłatwiej zamówić w Merlinie, o ile jeszcze jest.


This world is totally fugazi
Andrzej.A

Brak komentarzy: